• Вт. 18.5.2021

В Україні знімають фільм про справжню історію заснування промислового Донбасу

“Наш фільм @ЄвроДонбас / EuroDonbas розповість справжню історію заснування промислового Донбасу та як впродовж століття вона була повністю переписана й майже винищена з пам’яті українців”, – зазначив режисер фільму Корній Грицюк.

В Україні приступили до зйомок документальної стрічки, мета якої – розвінчати радянські міфи і розказати, що понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейської економіки.

За словами режисера, у ХІХ столітті територію Донбасу населяли переселенці та підприємці з Бельгії, Британії, Німеччини, Франції, США, Швейцарії, Нідерландів та Польщі. Саме вони посеред степу побудували заводи і металургійні комбінати та зробили Донбас одним із економічно найпотужніших регіонів Європи.

“Остгейм, Лібенталь, Нью-Йорк, Блюменфельд, Бунге, Марієнталь – чи чули ви про такі міста та села… Донбасу? Майже всі вони у радянські часи отримали типові комуністичні та “антибуржуазні” назви, такі як Новгородське або Юнокомунарівськ, разом з вигаданою проросійською історією, яку, на жаль, отримав і весь Донбас, перетворившись на найбільш міфологізовану радянську територію. Насправді ж на Донбасі знаходяться десятки міст, містечок та сіл, заснованих європейськими переселенцями та місцевими українцями ще наприкінці ХІХ ст., а його розквіт розпочався задовго до приходу більшовиків до влади. Його батьки-засновники – німці, бельгійці, британці, французи та американці”, – діляться творці фільму і додають, що більшість даних про цей період Сходу України було знищено радянською владою.

“Мені особисто, як людині, яка народилася у Донецьку і якій болить все, що сьогодні відбувається на Донбасі, дуже хочеться не тільки повернути землякам їх історію, але й поділитися нею з іншими українцями. На жаль, радянські та пострадянські міфи про героїв-робітників комуністичної індустріалізації, бандитів Донбасу, “мешканців особливого регіону” або нащадків “царських зеків” дуже глибоко вкорінились як міфологеми. Я впевнений, що дуже важливо відкрити цю територію не тільки для місцевих, а змінити в цілому ставлення до неї. Це наша українська земля, яка була штучно зрусифікована, а її населенню десятиліттями нав’язували проросійські наративи”, – пояснив Корній Грицюк.Отже, чекаємо на об’єктивний історичний документальний фільм, у якому можна буде знайти відповіді не тільки на питання сьогодення, але й на те, що нам, українцям, робити в майбутньому.

Джерело